Jak využít krátké časové úseky

Během dne se dá najít spousta chvil, kdy bychom mohli něco dělat, ale jsou tak krátké, že se v nich nic užitečného udělat nedá. Omyl, dá. Ne všechno, ale využít se dají. Pár tipů, které fungují mě. O tom, kde takové chvíle najít v nabitém rodičovském rozvrhu jsem psal v minulém článku.

Rozvíjím kreativitu psáním 10ti věcí

Kreativita se hodně cvičí praxí. Používám jednoduché cvičení, napsat 10 nových nápadů na nějaké téma. Třeba 10 nápadů na podnikání, 10 příspěvků na blog, 10 věcí co můžu dělat s dětma, 10 věcí, jak potěšit manželku a podobně. Takových témat mám připravených v telefonu asi 20 a vybírám si podle nálady.

Píšu si nápady

Když jsem přes den o něčem přemýšlel, nebo mám uložené téma, které potřebuji rozvést, věnuji chvíli generování nápadů. To jde klidně dělat na pokračování a vrátit se k tomu opakovaně.

Udělám revizi úkolů

Když mi přistane nebo si vymyslím nějaký úkol, většinou ho nedělám hned, ale napíšu si ho na seznam. Ten pak ve volných chvílích reviduju. Stejně tak reviduju i priority a aktuálnost starších úkolů. Někdy i probírám seznam odložených nápadů, jestli se některý z nich znovu nestal aktuálním.

Připravím si co potřebuji k dalšímu velkému úkolu

Tohle mi hodně pomáhá. Když už najdu větší souvislý kus času, kdy se můžu soustředit, je škoda promrhat ho přípravou. Takže se snažím v krátkých časových úsecích připravit. Rozmyslet co přesně budu dělat, případně i najít materiály a nastudovat podklady

Napíšu článek, nebo si připravím nápady co by v něm mohlo být

Napsat si pár stěžejních myšlenek, osnovu nebo třeba začátek. To netrvá moc dlouho. Nejde to vždycky, někdy se potřebuju na téma víc naladit a tak potřebuju delší čas v kuse. Nebo si po sobě článek s odstupem přečíst. Taky něco co se dá zvládnout za relativně krátký čas.

Uklidím si poznámky a nápady

Píšu si hodně poznámek a často nemám čas je nějak složitě zatřiďovat, a tak je napíšu do sekce „hromada“. A pak, při různých příležitostech tuhle hromadu uklidím. Podobně s nápady. U těch navíc s odstupem času hodnotím, jestli mi ještě dávají smysl. Případně jakou prioritu jim dát.

Poznámky z knížek

Čtu dost odborných nebo vzdělávacích knížek. A mám u nich v kindlu spoustu podtrhaných pasáží a mraky poznámek – souvislostí, vlastních interpretací, nápadů a podobně. No a když mám chvíli času, beru tyhle poznámky v knížkách a přesouvám je do svého poznámkovače a dávám jim strukturu.

Připomenu si, jaká je vize projektu a jestli směřuji tam kam chci, případně co bych měl udělat

Někdy je fajn si připomenout, proč děláme to co děláme. Projekty dělám s nějakou vizí a čas od času je třeba si vizi připomenout a hodnotit, jestli jsem se od ní neodklonil, případně jestli je stále platná. Někdy tohle dělám i jako „soustředěný“ úkol, ale čas od času to zvládnu i jako rychlovku.

Číst a studovat

Tady asi není co rozebírat. Když mám krátkou chvíli, která se nehodí k ničemu jinému, kouknu do rss čtečky, přečtu článek, který už mám nějakou dobu uložený a podobně.

Shlukuju krátké telefonáty a emaily

Telefonáty a emaily jsou perfektní kandidáti na vyplnění času. Během soustředěné práce ruší, a tak si jen poznamenám, že bych něco takového měl udělat a pak ve volné krátké chvíli je vyřídím.

Koukám na TED talky

TED je plný inspirace a jeden talk většinou trvá do 20 minut. K tomu asi není co dodat.

Medituju, relaxuju

Hej, není potřeba jet pořád na 100%. Někdy je čas si oddechnout. Někdy je potřeba si oddechnout! Kdo neznáte mindfullness doporučuji vyzkoušet. Nikdy jsem tomu moc nevěřil, ale po tom, co jsem to chvíli vydržel dělat, musím uznat, že je to dobrá věc. Nebo si prostě udělám svůj oblíbený čaj, sednu si a jen tak sedím, poslouchám zvuky okolo, ale naprosto nic neřeším. S dětmi doma tohle skoro nejde, ale jinde jo. Třeba 5 minut po obědě si sednu v parku a jen tak sedím a nic neřeším. Nebo krátká procházka je taky super a stačí chvíle.

Doufám, že vás tyhle tipy namotivovali nestrávit krátkou volnou chvíli čtením statusů na facebooku, ale něčím, co vám přinese pozitivní hodnotu.

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterreddit

Napsat komentář