Trénink divadelní improvizace

Už nějakou chvíli navštěvuju tréninky divadelní improvizace. A pořád jsem z toho nadšený, tak bych se rád podělil o trochu inspirace. Je to totiž báječná věc na relaxaci i růst.

Vystoupení divadelní improvizace vypadá tak, že herci vylezou na pódium a neví co budou dělat. Mají natrénované kategorie, což jsou povětšinou krátké hry, každá se svými pravidly.Ale od diváků dostanou doplnění těchto pravidel. V jakém prostředí se scénka odehrává, jaké mají jejich postavy charakter, jaká slova mají použít a tak podobně. A herci začnou hrát,v prostředí a s postavami, které se právě dozvěděli.

Co mi impro přináší

Účinky tréninku improvizace pocítíte hned po několika prvních trénincích. Začnete rychleji reagovat, lépe naslouchat, všímat si, nebát se. Pár oblastí, ve kterých mě osobně impro hodně posunulo:

  • Zbavení se strachu mluvit s lidmi a před lidmi, v jádru jsem dost introvert, tak s tím občas bojuju
  • Pohotovost a kreativita. Obojí je hlavně o tréninku, čím častěji se o to snažíte, tím to jde lépe
  • Naslouchání a spolupráce. V impru nejste na pódiu skoro nikdy sami. A to nejlepší impro je, když hráči reagují, jako by už dopředu věděli co ostatní hráči řeknou
  • Nebát se udělat chybu. Spousta improvizačních kategorií a cvičení je postavena tak, že nejde neudělat chybu. Vaším chybám se diváci rádi smějí a vy se naučíte, že když nejde neudělat chybu, pak si ji můžete s klidem dovolit
  • Relaxace. Po dni v práci, plném analytického myšlení, je impro úžasná relaxace

Hrát není nezbytné, ale zábavné

Prošel jsem několika kurzy takzvané „aplikované improvizace“ – tam typicky není ambice hrát, ale zaměřuje se spíš na přenos do praktického života. Víc prezentací, víc rozebírání co a jak použít.Po čase jsem si uvědomil, že chci víc hrát. Je to motivující a přenos do reality už si zvládnu doplnit sám. Tak jsem se připojil k improvizační skupině. Tady se víc zaměřujeme na diváka, jak co působí, jak co vyjádřit, jak spolupracovat s ostatními hráči.

Kromě představení (improshow) se můžete setkat také se zápasy v divadelní improvizaci a impro ligou. Je to v podstatě forma představení, kde jsou ale na jevišti 2 různé týmy. Po každé kategorii diváci hlasují, který tým se jim víc líbil.

Improvizaci rozhodně doporučuju minimálně vyzkoušet. Je to skvělá zábava i poučení. A rozhodně se nbojte, že vám to nepůjde, protože dělat chyby je tu naprosto v pořádku.

Pár odkazů:

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterreddit

Napsat komentář