Škola Tima Ferrise

Založte si vlastní školu. Školu šitou na míru právě vám. Zaujala mě myšlenka Tima Ferrise v knize Tools of Titans. Tim Ferris uvažoval o studiu MBA, ale byl zklamaný z kvality přednášek. Přesto se chtěl naučit investovat.

A tak si řekl, že během následujících 2 let (délka studia MBA) cíleně utratí 120k USD (celkové školné MBA programu). Tak se na vlastní kůži naučí to co chce. Druhou složkou školy je networking, takže krom utracení peněz si dal závazek,že potká co nejvíc lidí, kteří se investováním zabývají.

Pravidla Vaší školy

Zásadní pravidlo je, že peníze které si na svou školu rezervoval, považoval za nenávratně utracené (stejně jako školné). Je důležité s k tomu takto postavit, jinak to není škola ale rovnou ostrý pokus a selhání bude bolestivé.

Druhá důležitá věc je, že do oblasti, kde chcete svou školu založit, musíte mít alespoň základní vhled. Ale to se dá určitě získat levněji než super drahou dvouletou školou. A

Kurzy, školy a podobné vzdělávání nás učí teoretické znalosti. A často je podstatná část hodin nevalné kvality. Takováhle škola je šitá přímo vám na míru, učíte se praxí a dostanete z toho tolik, kolik tomu dáte. Škola z vás neudělá experta, praxe ano. A ještě mi to připomíná jeden citát: „If you let your learning lead to knowledge, you become a fool. If you let your learning lead to action, you become wealthy“ – parafrázováno: Pokud učení vede jen k hromadění znalostí, stane se z tebe blázen. Pokud učení povede k akci, budeš bohatý.

Jaká bude ta vaše škola?

Krom investování se to dá použít na spoustu jiných oblastí. V principu se dá říct, že vyhrazené peníze použijete na to, abyste se mohli dané činnosti věnovat i bez vyhlídky výdělku. A najdete způsob, jak se tomu, třeba i zadarmo, věnovat.

  • Pomáhat dělat politickou kampaň
  • Setkání spisovatelů, výtvarníků, fotografů a podobně
  • Asistent úspěšného člověka v daném oboru
  • Všeobecně – zkuste si v práci vyjednat zkrácený úvazek (za méně peněz) a zbylý volný čas věnujte činnosti, kterou se chcete naučit

Vyžaduje to podstatně víc proaktivity a odvahy, ale věřím, že výsledku nebudete litovat. A doufám, že ani já nebudu výsledku litovat.

Aktuálně se snažím naučit podnikat. Rozjet vlastní projekty. I za cenu, že si natluču hubu a vložené peníze přijdou vniveč. Pracuju o trochu míň, abych na to měl čas, stojí mě to nějaké peníze na marketing, účetní a podobně, ale učím se praktické dovednosti. Zjišťuju co funguje a pomalu, ale jistě se sunu kupředu. Druhá věc je, že věřím, že díky zkušenostem, které takhle naberu, si v budoucnu dokážu vyjednat lepší podmínky i v práci, která mě živý. Jen ten networking musím zlepšit, i když na tom taky pracuju.

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterreddit

Napsat komentář