Kousky volného času

Nemám čas na žádný svůj projekt. Jdu z práce, k dětem a pak už jen odpadnu do postele. To je asi nejčastější důvod, proč rodiče s dětmi nerozvíjí svůj projekt, nevěnují se svému koníčku nebo nejdou za svým snem.

Na sobě jsem odzkoušel, že se drobné kousky času dají i v rodičovském rozvrhu najít. Tady je pár tipů, kde se mi podařilo trochu času najít. Jsou to krátké časové úseky. O tom jak je v cestě za svým snem využít se rozepíšu v dalším článku.

Ráno

Chodím ráno před prací sportovat, konkrétně na boulder. A to až dvakrát týdně. Třikrát týdně vozím děti do školky a zbylé 2 dny se snažím chodit boulderovat. V 8 dorazím, na boulder a v 9:30 jsem v práci. Kdyby boulder otevíral dřív, zvládl bych být bez problémů v 9 v práci, což je na Prahu úplně normální čas. Přijde mi hrozně složité se na ráno domlouvat s někým dalším. takže chodím sám. To je trochu nevýhoda a limituje to výběr na sporty, které je možné dělat individuálně. Ale dřív jsem se snažil s někým domluvit a nechodil vůbec, tak tohle není dokonalé, ale je to lepší.

Přes poledne

Občas jsem chodil přes oběd plavat. Ale to mi moc nefungovalo. Dopoledne mám dost produktivní čas na práci, tak se toho snažím využít a natahuju ho co nejdéle. A pak už mám hrozný hlad. No a jít plavat po jídle rozhodně nemůžu.

Ale teď si přes oběd hodně čtu. Je nesmysl si myslet, že když každý den nejdete s někým na oběd, tak jste trapní nebo divní. Jdu rád s někým na oběd, ale jít 5x týdně s těmi samými kolegy z práce by mě nebavilo. Tak jdu párkrát v týdnu na oběd sám a čtu si. A myslím si, že to ani není nic nezdravého. Díky knížce jím pomaleji. A díky jídlu čtu pomaleji. Oboje si užiju více.

Večer a noc

Děti uspíme tak v 9 večer. A to zbývají dobré 2-3 hodiny na práci. Tady je trochu těžké se namotivovat, většinou jsem totálně unavený. Ale jde to. Většinou mi dost pomáhá, mít připraveno dost, relativně malých, úkolů. Důležité je, abych to měl rozmyšlené. Případně „rozmýšlení“ jako samostatný úkol je taky možné. Pokud nevím přesně co chci dělat, většinou to nějak vyšumí. No a úkoly mi fungují spíš malé. Řeknu si, tak udělám jen tuhle drobnost a budu mít hotovo. To dám i unavený. A když už začnu, udělám toho většinou víc než jsem doufal.

Zkrácený úvazek

Jasně, není to pro každého. Ale zamyslete se, jestli musíte pracovat 5 dní v týdnu a minimálně 8 hodin denně. Třeba by vám stačilo k bezpečnému uživení rodiny jen 80% vašeho platu a mohli byste pracovat jen 4 dny v týdnu a pátý věnovat vašemu snu.

Víkendy

Někomu funguje věnovat část víkendu svému projektu. To je samozřejmě „volný“ prostor. Já chci ale věnovat víkendy rodině. Případně párkrát do roka jet na nějaký kurz nebo do hor, ale rozhodně ne pravidelně věnovat část víkendu podnikání.

Cestování do práce

V dopravním prostředku se dá určitě číst, případně i něco udělat. Záleží na době dojíždění. Já mám to štěstí, že do práce můžu jezdit na kole. Což má jedinou nevýhodu, že si při dojíždění nemohu číst.

To jsou mé dosavadní zkušenosti. Budu moc rád za další tipy, kde najít užitečný čas na práci a koníčky v nabitém rodičovském rozvrhu.

A můžete pokračovat článkem Jak tyhle kousky času efektivně využít

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterreddit

Napsat komentář